Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā.

Facebook Instagram

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā.

Facebook Instagram
Aspen

Latvijas kokgāzēju komanda, kuras sastāvā bija seši topošie mežsaimniecības tehniķi* no Ogres tehnikuma, Eiropas jauno mežsaimnieku profesionālajās sacensībās 22 komandu vidū ierindojās septītajā vietā.

Tas ir līdz šim augstākais sasniegums, kopš Latvijas komandu uz starptautiskām jauno mežsaimnieku sacensībām, kas šogad no 23.-26. maijam notika Zviedrijas pilsētā Svenljungā (Svenljung), gatavo Ogres tehnikuma profesionālo izglītības priekšmetu skolotājs, kokgāzēju komandas treneris Armands Lapiņš.

Kas ir šīs sacensības?

Jauno mežsaimnieku sacensībās bija jāveic gan tehniskās disciplīnas, gan meža stafete, kā arī jādemonstrē neatliekamās palīdzības sniegšanas prasmes, jo darbs ar zāģi ir paaugstinātas bīstamības aktivitāte, un šīs  iemaņas var būt dzīvības cenā. Protams, tika vērtēta arī roku veiklība vairākās zāģēšanas disciplīnās.

"Eiropas jauno mežsaimnieku sacensībās piedalījos otro reizi. Šoreiz veicās labāk gan individuāli, gan arī komandai kopumā. Tas ir skolas rekords, jo nekad tik augstā vietā neesam bijuši. Gatavojāmies ļoti nopietni, īpaši pēdējās nedēļas katru dienu intensīvi zāģējām. Arī visās sacensībās, kurās piedalījāmies mācību gada laikā, startējām ar domu, ka tas ir treniņš, lai labāk sagatavotos Eiropas sacensībām," stāsta viens Latvijas komandas dalībniekiem, Ogres tehnikuma audzēknis Rūdolfs Mahts.

Eiropas jauno mežsaimnieku sacensībās piedalās arī meitenes. Ogres tehnikumu šogad pārstāvēja Tīna Marianna Ķikule un Evelīna Afanasjeva. Tīna Marianna meiteņu grupā bija viena no labākajām, starp 22 dalībniecēm izcīnot sudraba godalgu (2. vieta) kombinētajā garumošanā un bronzas godalgu (3. vieta) motorzāģa ķēdes maiņas disciplīnā.

Komandas treneris Armands piekrīt, ka līdz šādām sacensībām var tikt tikai ar nopietniem treniņiem. “Lai maijā tiktu uz Eiropas līmeņa čempionātu, pirms tam regulāri piedalāmies mazāka mēroga sacensībās – tradicionāli katru oktobri tās ir starptautiskās kokgāzēju sacensības “Rāmavas kauss”, kā arī mūsu skolas organizētais “Ogres tehnikuma kauss”. Iespēju robežās ar komandu dodamies uz citām sacensībām arī ārpus Latvijas,” stāsta Armands Lapiņš.

Pirmo reizi startē ar degvielu Aspen

Šī gada Eiropas čemionātā Zviedrijā Latvijas komanda pirmo reizi savos motorzāģos izmantoja alkilāta degvielu Aspen**, kas nodrošina uzticamu zāģa veiktspēju, jo tās parametri atšķirībā no parastā benzīna ir nemainīgi. Aspen degviela ir radīta Zviedrijā un paredzēta divu vai četru taktu mazkubatūras motoriem, piemēram, zāles pļāvējiem, trimeriem, motorzāģiem, lapu un sniega pūtējiem.

Pats Armands, kuram ir gan mehāniķa, gan mežistrādes un arborista darba pieredze, alkilāta degvielu personīgajā mazmotoru tehnikā izmanto jau vairākus gadus, un, uzskaitot labās īpašības, ilgi nedomā: “Pirmais, ko cilvēks pamanīs – lietojot Aspen, nebūs asās, benzīnam tik raksturīgās smakas. Zināms, ka no parastā benzīna aromāta cilvēks noreibst 15-30 sekundēs, tad iedomājieties, kas notiek, ja ar motorzāģi mežā jāstrādā visu dienu septiņas dienas nedēļā? Otrkārt, šī ir tīri sadegoša degviela, tāpēc arī iekārtas dzinējs ilgāk paliek tīrs, un tas palielina dzinēja ekspluatācijas laiku. Turklāt Aspen degviela saglabājas stabila gadiem, to pat vairākas ziemas var droši atstāt zāles pļāvēja bākā un nākamajā pavasarī atkal izmantot. Alkilāta degviela ir draudzīgāka arī videi, piemēram, piezemes ozona jeb smoga veidošanās tiek samazināta par aptuveni 40%.”

Alkilāta degviela t.s. vecajā Eiropā nav nekāds jaunums, ar to jau strādā daudzi uzņēmumi, īpaši mežistrādē, jo rūpes par vidi ir viens no to darbības stūrakmeņiem. Parastais benzīns satur aptuveni simt dažādu vielu, no kurām daudzas ir toksiskas, savukārt alkilāts tiek ražots sintētiski no tīrajām gāzēm, kas rodas jēlnaftas rafinēšanas laikā. Tādējādi tiek iegūts ļoti tīrs benzīns, kurš praktiski nesatur tādas bīstamas sastāvdaļas kā benzols, aromātiskie ogļūdeņraži, sērs un olefīni.

Pēc diviem gadiem Eiropas čempionāts Latvijā

Nākamajā gada Eiropas jauno mežsaimnieku profesionālās sacensības notiks Rumānijā, bet 2021. gada maija beigās  – Latvijā. Ogres tehnikuma komandas treneris Armands Lapiņš norāda, ka kvalificētu tiesnešu deficīts ir viena no problēmām, kas apgrūtina noorganizēt starptautiskas sacensības augstā līmenī.

Šo problēmu būs spiests risināt arī Ogres tehnikums, kas izvēlēts par Eiropas jauno mežsaimnieku sacensību rīkošanas vietu 2021. gadā. Jau rudenī A. Lapiņš dosies uz Rumāniju, lai ziņotu par paveikto gatavošanās procesā.

Lai labāk sagatavotos turpmākajām Eiropas sacensībām, uz Ogres tehnikumu vēlas braukt mācīties šo sacensību rīkotāji – Naturbruskas (Zviedrija) mežsaimniecības skolas komanda. Savukārt Ogres tehnikuma komanda aicināta piedalīties arī Holandes un Vācijas nacionālajos čempionātos. Svarīgi starti gaidāmi arī Latvijā, tuvākās starptautiskās sacensības “Rāmavas kauss 2019” notiks šī gada oktobrī.

* Latvijas komandas sastāvā bija Ogres tehnikuma Mežsaimniecības tehniķu programmas audzēkņi: Evelīna Afanasjeva, Tīna Marianna Ķikule, Jānis Kristers Ločs, Rūdolfs Mahts, Ints Lūsis un Helvijs Šulga.

** Vairāk par alkilāta degvielu Aspen: https://www.getz.lv/lv/aspen

 • Turtle wax
 • WD-40
 • WUNDER-BAUM
 • Osram
 • ArmorAll
 • STP
 • Aspen
 • Bosch
 • Pitstop
 • Bottari
 • Alca/Heiner
 • Bar`s
 • Astonish
 • Tesa
 • Laser